Kako dani bivaju sve kraći, reč i misao „zimnica“ sve više dolazi do izražaja. I to nije neka novina današnjice, jer je spremanje zimnice tradicija koja traje još od osvita čovečanstva. Iako istorijat zimnice, verovali ili ne, datira još od doba Starih Grka, činjenica je da se naš narod nekako najviše vezuje za to. Da li ste znali da su recepti za zimnicu bili toliko bitni u bivšoj SFRJ, da je jedna sindikalna organizacija umalo dobila zadatak da sprema zimmnicu za celokupnu radničku klasu?
Zimnica i dan danas ima veliki značaj u tradiciji balkanskih naroda (ponekad u njenom spremanju učestvuje i cela porodica). Štaviše, pripremanje zimnice sa najrazličitijim receptima je dobro ukorenjeni ritual kod nas. Hladni dani u poznu jesen i tokom zime nezamislivi su bez turšije, kornišona, delikatesnog ajvara, podvarka, rasola, ukiseljenog karfiola i šargarepa… Tradicionalna zimnica, sa svojim autentičnim domaćim ukusom, jedini je način da se tokom hladnijih dana hranimo domaćim voćem i povrćem. I to bez konzervansa (uglavnom), sa obiljem vitamina, po originalnoj porodičnoj recepturi.
Ako bilo koju domaćicu upitate za recept za zimnicu, verovatno će vas pogledati sa smeškom na licu, jer postoji najmanje hiljadu načina da spremite zimnicu. Ali, jedno je sigurno – dobri recepti za zimnicu uključuju zdravo, kvalitetno i sveže voće i povrće, proverene posude za zimnicu i odgovarajuću ostavu za odlaganje.
Voća i povrća za zimnicu, na svu sreću, ima svuda i sa svih meridijana. Mi ćemo vam predstaviti samo neke od najčešćih recepata za savršenu zimnicu koje morate probati ove zime.
Recepti za zimnicu – Spremite kiseli kupus na najbolji način
Kiseli kupus je praktično sinonim za turšiju i zimnicu. U pitanju je tradicionalna, porodična zimska salata koja se nalazi na svakoj trpezi. Neke namirnice se ne mogu ni zamisliti bez kiselog kupusa, kao što su podvarak ili sarma. Postoji nebrojeno mnogo recepata za kiseljenje kupusa i za njihovo stavljanje u odgovarajuće buriće. Ali, svim tim receptima je jedno zajedničko – kupus se ređa u bure, kupus se soli i kupus se preliva vodom.
Evo jednog najjednostavnijeg recepta koji će vas držati sitim, vitkim i zdravim sve do početka proleća. Sve što vam je potrebno jeste oko tridesetak kilograma kupusa, kilogram soli, bure, pritiskivač za bure, kamen, ali i jedna krpa.
Svež kupus dobro očistiti i temeljno oprati od svih površinskih slojeva. Na korenu kupusa treba napravi jedan rez, a potom krenuti sa ređanjem kupusa u bure. S obzirom na to da cele glavice kupusa neće popuniti ceo prostor u buretu, neophodno je da više glavica presečete na trećine ili četvrtine. Potom, ove delove kupusa smestiti, odnosno „uglaviti“ u praznom prostoru, kako bi ostale glavice bile čvrste. Zatim krenite sa polivanjem vode do visine dva prsta iznad kupusa. Glavice kupusa nikako ne smeju da „vire“, odnosno da budu izvan vode. Nakon toga stavite pritiskivač za bure, a na njega pomenuti kamen.
U krpu, koju ste ranije pripremili, staviti dovoljnu (ali ne i preteranu) količinu soli. Zatim dobro uvijte krpu i stavite je do kamena. So će se lagano rastapati i prelaziti u bure. Kada sve to završite, zatvorite bure i s vremena na vreme, nekoliko dana, proverite visinu (količinu) vode u buretu. Ukoliko je potrebno, dolijte vodu.
Sočni kiseli krastavčići vas neće ostaviti ravnodušnim
Recepti za zimnicu idu „ruku pod ruku“ sa kiselim krastavčićima (kornišonima). Od same pomisli na pun i sočni ukus kiselih krastavčića, mnogim ljudima polazi voda na usta. Zato, ako ste miljenik kiselih krastavčića i ne možete zamisliti, recimo, rusku salatu ili carsku pitu bez njih, onda će vas naredni recept oduševiti. Izdvojite svega dva sata i spremite kornišone na najbolji mogući način.
Potrebno vam je sledeće:
- Oko 10 kilograma kiselih krastavčića;
- Jedan i po litar sirćeta;
- Pet litara vode;
- Mirođija, korijander, lovorov list, seme slačice, biber u zrnu;
- So i šećer, ali i jedan vinobran.
Neophodno je da prethodno krastavčiće operete u nekoliko voda, a potom ih dobro očistiti i ocediti. Nakon toga, sledi slaganje u posude koje ste takođe prethodno temeljno oprali. U svaku poudu dodajte malo semena slačice, korijandera, mirođije i bibera u zrnu. Odnosno, u svaku posudu staviti prethodno pripremljene začine.
Nakon toga, bacite se na posao pripreme preliva kojim ćete napuniti posude. Pomešajte vodu, sirće, vinobran i šećer, a potom tu smesu stavite na ringlu dok ne provri. Potom, sklonite sa ringle, sačekajte malo da preliv ne bude isuviše vruć, već mlak, a potom njime prelijte krastavčiće koje ste prethodno poređali u posude i ostaviti preko noći. Vaši kornišoni su spremni!
Naravno, uvek postoji i opcija da kisele krastavčiće konzumirate i zasebno. Zato je neophodno da ih čuvate u posudama koje održavaju njihovu svežinu i punoću ukusa.
Recepti za zimnicu ne mogu da prođu bez kvalitetnog ajvara
Ajvar predstavlja jedan od omiljenih domaćinskih i tradicionalnih jela tokom hladnijih zimskih dana. Čim na ulici osetite miris pečene paprike, verovatno ćete prvo pomisliti na svu divotu ajvara. Kao i svi drugi recepti za zimnicu, tako postoji i dosta recepata za spremanje ajvara, ali se u suštini svi oni razlikuju u detaljima, nijansama, dodacima i količini. Naravno, od velike važnosti jeste kvalitet paprika, ali i kvalitet posuda za odlaganje ajavara.
Za svaki kvalitetan ajvar neophodno je da od ukupne količine presne paprike dobijete makar trećinu ajvara. Makar tako kažu iskusne domaćice. Evo jednog recepta za pravi domaći ajvar.
Biće vam potrebno:
- Oko tridesetak kilograma svežih crvenih paprika;
- Litar ulja;
- Šest kašika soli;
- Po 250 grama šećera i sirćeta (dakle, ukupno pola kilograma);
- Dva konzervansa.
Kao i kod svih ostalih namirnica, neophodno je da paprike prethodno dobro operete. Takođe, očistite paprike od semena, a potom ih stavite da se ispeku. Okrećite ih pri pečenju, odnosno obratite pažnju da paprike sa svih strana budu dobro ispečene. Potom pečene paprike stavite u sud da se ohlade, nakon čega ih treba oljušititi i ocediti. Kada to završite, sameljite oceđene paprike.
U odgovarajuću šerpu dodati šećer, so, ulje i sirće, a potom staviti šerpu na šporet. Sačekati da smesa počne da ključa, a potom dodavati papriku koju ste prethodno samleli. Pržite ajvar na jakoj vatri uz konstantno mešanje u periodu od 60 minuta. So dodavati po potrebi. Nakon toga, sklonite ajvar sa vatre i dodajte konzervans. Ajvar stavite u posude i sačekajte da se ohladi. Odložite posude na suvo i mračno mesto pre nego što počnete sa konzumacijom.
Zasladite se i ugodite svim svojim čulima
Na kraju krajeva, recepti za zimnicu nisu rezervisani samo za povrće. Naprotiv. Od velikog izbora voća, kao što su šljive, kajsije, maline, kupine ili smokve, možete napraviti ukusan džem ili popularno „slatko“. Naravno, i ovde postoji pregršt recepata i svako može pronaći nešto po svojoj meri. Mi ćemo vam predstaviti tradicionalni recept za džem od kajsija.
Sve što vam je potrebno jeste 5 kilograma svežih, opranih i očišćenih kajsija i do 2 kilograma šećera.
Iseckajte kajsije i stavite ih u šerpu koju ćete staviti na ringlu. Šerpu poklopiti i kuvati u na visokoj temperaturi do petnaest minuta. Promešajte kajsije sa vremena na vreme, kako ne bi zagorele. Nakon petnaestak minuta, vatru treba smanjiti i pustiti kajsije da se kuvaju u narednih šezdeset minuta. Uvek proveravati i mešati kajsije. Ne treba dodavati vodu ili bilo koju drugu tečnost, jer će kajsije tokom kuvanja pustiti svoj prirodni sok.
Nakon isteka od sat vremena, dodajte šećer, pa nastavite sa kuvanjem u narednih 20 minuta. Potom šerpu sa kajsijama sklonite sa ringle i sačekajte malo da se ohlade. Nakon toga, sipajte dobijeni džem od kajsije u posudu. Posudu zatvorite i ostavite da se ohladi na tamnom i suvom mestu.
Postoji još mnogo recepata za zimnicu kao što su lučena paprika, cepkana paprika, pečena paprika, barena paprika, ljuti pinđur…. Vaše je da odaberete šta vam najviše prija i godi.
Uživajte u najživopisnijim ukusima tradicionalne zimnice na domaći način! Čuvajte zimnicu na sigurnom mestu.
2 thoughts on “Recepti za zimnicu – Prirodno, ukusno, domaće i zdravo!”